
Co można zrobić z zakazem prowadzenia pojazdów?
W naszej kancelarii mamy wysp spraw karnych dot. jazdy pod wpływem alkoholu. W tego typu sprawach orzekane są co do zasady obligatoryjnie środki karne w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Jest to bardzo dotkliwa sankcja dla osoby skazanej niekiedy większa niż sama kara za przestępstwo.
Czy można coś zrobić z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych? Jakie są sposoby na obejście zakazu prowadzenia pojazdów? Czy można skrócić orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Odstąpienie od orzekania zakazu prowadzenia pojazdów
W wyjątkowych sytuacjach można w toku postępowania sądowego starać się o warunkowe umorzenie postępowania. Warunkowe zakończenie postępowania daje możliwość odstąpienia od orzekania obligatoryjnego środka karnego w postaci co najmniej trzy letniego zakazu prowadzenia pojazdów. Dotyczy to spraw zupełnie wyjątkowych, gdzie orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów nawet w minimalnym wymiarze 3 lat byłyby zbyt dotkliwą sankcją. Rolą adwokata w tego typu sprawach jest takie przedstawienie stanu faktycznego, taka argumentacja by przekonać sąd, że właśnie w danej sprawie mamy do czynienia z takim wyjątkowym przypadkiem, który zasługuje na odstąpienie od orzekania 3 letniego zakazu prowadzenia pojazdów. Przy warunkowym umorzeniu postępowania sąd ma również możliwość orzeczenia zakazu poniżej 3 lat. Np. orzeczenie zakazu na okres jednego roku powoduje, że nie będzie trzeba raz jeszcze zdawać egzaminu na prawo jazdy, co już samo w sobie jest dużym plusem.
Zakaz prowadzenia pojazdów konkretnej kategorii
Bardzo często w wyrokach sądy wskazują zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wszelkiego rodzaju. Sąd może jednak ograniczyć środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów do konkretnej kategorii. Np. osoba mająca uprawnienia do kierowania pojazdami osobowymi i ciężarowymi, która zostanie zatrzymana za jazdę pod wpływem poruszając się np. autem osobowym straci uprawnienia na pojazdy osobowe, ale sąd ma możliwość pozostawienia jej uprawnień na pojazdy ciężarowe. Oczywiście ostateczna decyzja będzie tu należeć do sądu, ale przedstawienie w tym przypadku sensownej argumentacji przez adwokata może w tym przypadku pomóc.
Blokada alkoholowa
Osoby, które zostały już prawomocnie skazane za jazdę pod wpływem i otrzymały zakaz prowadzenia pojazdów mogą skorzystać z dobrodziejstwa tzw. blokady alkoholowej. Wg. art. 182a kodeksu karnego wykonawczego, jeżeli zakaz prowadzenia pojazdów był wykonywany przez okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów przez okres co najmniej 10 lat, sąd może orzec o dalszym wykonywaniu tego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową, o której mowa w art. 2 pkt 84 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jeżeli postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest środkiem karnym, który co do zasady można skrócić. Jak czytamy w art. 84 Kodeksu karnego, sąd może po upływie połowy okresu, na który orzeczono środek karny, uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Zasada ta jednak nie ma zastosowania jeżeli zakaz został orzeczony na podstawie art. 42 § 2 Kodeksu karnego.
Co ciekawe, jeżeli środek karny orzeczony został dożywotnio, sąd może uznać go za wykonany, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego i nie zachodzi obawa ponownego popełnienia przestępstwa podobnego do tego, za które orzeczono środek karny, a środek karny był w stosunku do skazanego wykonywany przynajmniej przez 15 lat.
Adwokat w Zgierzu – sprawy karne
Zapraszamy osoby potrzebujące pomocy prawnej m.in. w sprawach karnych do kontaktu z naszą kancelarią adwokacką. Posiadamy ponad dziesięcioletnie doświadczenie w reprezentacji Klientów zarówno po stronie oskarżonej jak i pokrzywdzonej. Nasze kancelarie mieszczą się w Zgierzu, Łodzi i Ozorkowie.